Co musisz wiedzieć zanim zapiszesz się na lekcje pierwszego tańca - wywiad z trenerem

U Alana na instagramie (@le_banan) możecie znaleźć stories z pięknych miejsc. Ten przystojniak był autostopem w Fatimie, teraz wrócił z Bari, we Włoszech, a w wakacje będzie relacjonował życie na Alasce. W przerwie od podróży i studiów prowadzi lekcje pierwszego tańca dla przyszłych młodych par.

Parapet w jego starym pokoju ugina się pod ciężarem pucharów z turniejów tanecznych. Na jego lekcjach możecie liczyć na masę humoru, konkretne uwagi i ciekawe pomysły. Gotowy zrealizować najbardziej szalony pomysł na jaki wpadniecie. W sekrecie zdradzę Wam, że chętnie towarzyszy dziewczynom na weselach jako ich osoba towarzysząca.

Specjalnie dla nas zgodził się udzielić wywiadu o pierwszym tańcu oczami instruktora. Zapraszamy!

My: Kiedy powinniśmy umówić się na pierwsze lekcje?

Alan: Najlepiej jest zacząć zajęcia najpóźniej dwa miesiące przed ślubem. Szczególnie jeżeli nasz pierwszy taniec ma być innym niż użytkowy, który ostatnio stał się dużo bardziej popularny, bo nie oszukujmy się - lepiej jest wybrać styl, który będziemy mogli "użyć" na innych imprezach, niż taki, który pokażemy jeden raz i pójdzie w zapomnienie. Jeżeli jest to więc 2 na 1 (przyp. czyli ten, który Alan nazywa użytkowym) to zapiszmy się nawet i dwa i pół miesiąca wcześniej żeby się z nim obyć.


Ile lekcji przeciętnie potrzeba żeby nauczyć się choreografii?

Obiektywnie na jednej lekcji możemy zrobić 40-60 sekund układu w zależności od poczucia rytmu, zdolności i oczekiwań przyszłej Pary Młodej względem tego, co chcą pokazać.

Czy możemy od razu przejść do nauki choreografii czy powinniśmy zacząć od podstaw?

Jeśli bierzemy "na warsztat" jakiś taniec to na pierwszych zajęciach instruktor powinien powiedzieć/ pokazać jaki z charakteru jest dany styl i dlaczego tańczymy go tak a nie inaczej. Zawsze zaczynamy od podstaw, które później zaowocują! Dla mnie pierwsze zajęcia są także po to by dowiedzieć się jakie podnoszenia będzie Młoda Para chciała wykonać, muszę poznać ich estetykę (chociaż, nie oszukujmy się- to Pani jest zazwyczaj Szefową i to Ona podejmuje decyzję).

Jakie są najpopularniejsze pierwsze tańce (styl, muzyka)?

Najpopularniejszym dalej pozostaje walc wiedeński, który jest szybki i radosny, a także daje dużo możliwości do przejść i figur. Jest mnóstwo piosenek kreowanych na walca więc wybór jest tym bardziej łatwy. Ostatnio modą stały się także choreografie bardziej na luzie. Pary wybierają tańce takie jak salsa i bachata, ale to wymaga od Nich więcej samodzielnej pracy i zainteresowania tematem dużo wcześniej. Pamiętajcie, że salsy nie nauczymy się w miesiąc.

Co do muzyki zawsze gdy wyjdzie jakiś film lub zostanie nagrodzony to wtedy jest "wysyp" takich piosenek podczas kursu. Muzyka filmowa jest na pewno ciekawsza niż inne, ale wybierajcie piosenki które mają dla Was znaczenie.


Czy dla każdego można ułożyć dobrze wyglądający taniec czy zdarzają się zbyt ciężkie przypadki?

Każdy zasługuje na dobrze wyglądający taniec i powinno to być obowiązkiem instruktora by ułożyć go jak najlepiej. Jako Ci, którzy będziecie to tańczyć w każdej chwili możecie powiedzieć, że coś Wam nie odpowiada, zaproponować zmiany, ale starajcie się zaufać trenerowi, który może Wam powiedzieć że coś wygląda źle (i nie chce Wam robić na przekór tylko także zależy Mu na dobrym wyglądzie! Wasz taniec jest Jego wizytówką...). Jest mu również łatwiej obiektywnie ocenić Wasze umiejętności i zaproponować coś pasującego do Was.

Jaki jest najlepszy strój na lekcje tańca?

Na lekcje tańca niech każdy przychodzi w wygodnym dla siebie stroju, ale polecałbym, żeby Panie po stworzeniu układu ubierały już szpilki (wynika to z tego że wolniej się tańczy na obcasach i dlatego trzeba ustalać ilościowo jak długo robimy figury żebyśmy się zmieścili w muzyce).


Jaki taniec jest najłatwiejszy a jaki sprawia największa trudność początkującym?

Najłatwiejszym i zarazem najbardziej praktycznym jest dwa na jeden, a myślę że ten najczęściej wybierany walc wiedeński (jeśli chce się go zatańczyć naprawdę porządnie) sprawia najwięcej kłopotów.

Na co zwrócić uwagę wybierając piosenkę?

Piosenka nie powinna mieć stałego tempa. Każdy instruktor powinien na początku "zarysować", że w np. w 1.32 minucie utworu będzie podnoszenie w górze, a w innym momencie linia (poza taneczna, w której dłużej stoimy).

Chcesz coś jeszcze dodać?

Moją radą jest to, żeby ludzie wybierali swoje piosenki, a nie "te popularne", szukali, dużo się inspirowali z YouTube i wymagali od swoich trenerów. Sześć zajęć jest wystarczające by zrobić świetny układ!


Jeżeli jesteście zainteresowani, Alan prowadzi zajęcia W Rzeszowie i możecie kontaktować się z nim przez instagram. Jakie są Wasze doświadczenia z pierwszym tańcem? Może macie jeszcze jakieś pytania do Alana?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Lemon Ladies , Blogger